Moc bierna to jedna z trzech rodzajów mocy potrzebnych do tego, aby w obwodzie elektrycznym mógł płynąć prąd. Moc bierna opisuje pulsowanie energii elektrycznej miedzy elementami obwodu elektrycznego. Niestety, oscylująca energia nie zamienia się na żadną użyteczną pracę, ani energię cieplną, jest jednak niezbędna, aby maszyny elektryczne takie jak silniki, czy transformatory mogły funkcjonować.

Energia ta pobierana jest ze źródła energii w części okresu przebiegu zmiennego, następnie magazynowana przez odbiornik – magazynowanie przybiera formę pola elektrycznego lub magnetycznego. Następnie ta energia jest oddawana do źródła, kiedy pole magnetyczne lub elektryczne w odbiorniku zanika.

Tyle teorii… a jaki wpływ ma moc bierną na funkcjonowanie Waszych firm, przedsiębiorstw i instytucji?

Każdy budynek, czy zakład pracy potrzebuje energii elektrycznej, za którą płacicie niemałe rachunki. Występowanie mocy biernej skutkuje zwiększeniem natężenia prądu, co z kolei zwiększa straty energii elektrycznej w urządzeniach, które wytwarzają i przesyłają energię elektryczną prądu zmiennego. W praktyce energia ta wraca do sieci elektrycznej powodując naliczanie opłat za jej występowanie – występowanie mocy biernej. Stąd pozycja na fakturach od dostawcy prądu p.t. opłata za moc bierną. Choć użytkownicy energii elektrycznej nie mają z niej żadnego praktycznego pożytku i tak muszą za nią płacić.

Czy istnieje sposób, aby ograniczyć opłaty za moc bierną lub całkowicie ją wyeliminować i drastycznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

TAK!